TwojeWiadomosci24.pl to portal dziennikarstwa obywatelskiego. Nowinki regionalne pisane przez redaktorów i hobbystów z całej Polski. Poglądy internautów i wiadomości ze świata. Dzięki naszemu portalowi możesz publikować treści o docierać z informacjami do tysięcy ludzi przekazując przekazując prawdy o których media chcą milczeć. Dodatkowo uruchomiliśmy na stronie panel dla firm, które mogę pisać na temat swoich usług i produktów oraz radzić w jaki sposób mogą z nich korzystać. Dzięki nam możesz zareklamować swoją firmę przekazując jednocześnie porady dla swoich potencjalnych klientów.
Sat, 20 Sep 2014

Oświetlenie

Przed wynalezieniem elektryczności świeczki dawały światło. Były popularne tak, jak w czasach dawnych lampki oliwne. Znane był już 3000 lat temu, nawet Biblia, a dokładnie Stary Testament, wspominał o świecach i świeczkach.

Wytwarzano je z lnu oblanego woskiem oraz smołą. Światło świecy ma swoją symbolikę: dla chrześcijan oznacza Chrystusa, dla Żydów jest połączone z Chanuką, czyli świętem światła. Wtedy świece stawiane są w specjalnym świeczniku. Świece obecnie mają różnorodne kształty, kolory, wzory oraz rozmiary. Niektóre są wykorzystywane do aromaterapii lub świecowania uszu. Podczas palenia świecy wosk spala się, rozkłada się na produkty gazowe i paruje w powietrze. Świeca wytwarza światło oraz ciepło, dając dzięki temu pożądany efekt. Knot świecy spala się wtedy, gdy jest zbyt długi, dlatego knoty zawsze przycinamy. Znane są świece stearynowe, łojowe oraz parafinowe. Te ostatnie obecnie są najbardziej popularne. Świece woskowe produkuje się poprzez owijanie knota paskami woskowymi. Można również oblewać knot stopionym woskiem. Świece olbrotowe produkowano z tłuszczu pozyskanego z kaszalota, ale były to drogie świece, więc obecnie nikt ich nie produkuje na skalę masową, chyba, że kolekcjonersko. Rodzajem świec są znicze zapalane na cmentarzach oraz gromnice - duże, wykonane z wosku świece, używane w chrześcijaństwie. Gromnice znane są od IX wieku naszej ery. Takie świece wkłada się między dłonie umierającego, zapala się podczas chrztu i komunii. Gdy modlimy się przy osobach zmarłych, to również gromnice są nam niezbędne.

Przeczytano 642 razy.

Oceń jako pierwszyEdit

Komentarze

Leave a Comment

Comment

Visual CAPTCHA