ERROR: INSERT command denied to user 'ciekawewzaphq'@'10.20.20.9' for table 'ams_active'
---
REPLACE INTO ams_active SET active_id = 1, active_time = 1558478114, active_ip = '34.207.82.217', active_user_agent = 'CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)', active_session = '5479ej02n9s207gb6l58iki853'
---
ERROR: INSERT command denied to user 'ciekawewzaphq'@'10.20.20.9' for table 'ams_s1_articleviews'
---
INSERT INTO ams_s1_articleviews SET view_ip = INET_ATON('34.207.82.217'), view_user_id = 1, view_date = NOW(), view_user_agent = 'CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)', view_referer = '', view_article_id = 206
---
ERROR: UPDATE command denied to user 'ciekawewzaphq'@'10.20.20.9' for table 'ams_s1_articles'
---
UPDATE ams_s1_articles SET article_view_count = 2571 WHERE article_id = 206 LIMIT 1
---
Co było źródłem światła w średniowieczu?
TwojeWiadomosci24.pl to portal dziennikarstwa obywatelskiego. Nowinki regionalne pisane przez redaktorów i hobbystów z całej Polski. Poglądy internautów i wiadomości ze świata. Dzięki naszemu portalowi możesz publikować treści o docierać z informacjami do tysięcy ludzi przekazując przekazując prawdy o których media chcą milczeć. Dodatkowo uruchomiliśmy na stronie panel dla firm, które mogę pisać na temat swoich usług i produktów oraz radzić w jaki sposób mogą z nich korzystać. Dzięki nam możesz zareklamować swoją firmę przekazując jednocześnie porady dla swoich potencjalnych klientów.
Wed, 20 Aug 2014

Co było źródłem światła w średniowieczu?

W średniowieczu oczywiście nie istniała elektryczność, dlatego ludzie musieli radzić sobie w inny sposób. W biedniejszych osadach za całe oświetlenie służyły często jasno palące się paleniska. Dawały ciepło, a dodatkowo rozpraszały ciemności. Popularne były również świeczki wyrabiane z łoju zwierzęcego, różnego rodzaju kubełki z żarem i tłuszczem - wszystko to miało płonąć i dawać światło.

Zupełnie inaczej sytuacja wyglądała w miastach. Mieszczanie oświetlali swoje domy przede wszystkim za pomocą świec, które umieszczano w świecznikach. To właśnie wtedy rozwinęły się sztuki kowalstwa i odlewnictwa i dzięki temu zaczęły powstawać przepiękne świeczniki. Do dzisiaj wiele z nich można oglądać w kościołach albo muzeach. Zdarzało się też, że oświetlano sobie np. drogę za pomocą pochodni. Były to czasy, kiedy wiele chłopów zajmowało się pszczołami, z tego powodu w Polsce bez problemu wyrabiano wiele wosku pszczelego, z którego następnie powstawały długie świece. O tym, jak bardzo świece i świeczniki były popularne świadczy sztuka - na wielu obrazach można zauważyć, że scena dzieje się w blasku świec. Zdarzało się, że część świeczników była mocowana do ścian za pomocą specjalnego bolca. Inne miały postać podobną do dzisiejszych lichtarzy. Dzięki temu można było bez problemu je przenosić i traktować jak pochodnie. Również dzisiaj pojawiają się świeczniki i świece, które są stylizowane na średniowieczne. Są one kupowane przede wszystkim przez osoby zainteresowane średniowieczem i historią.

Przeczytano 2570 razy.

2.0/5(6 votes)Edit

Komentarze

Leave a Comment

Comment

Visual CAPTCHA