TwojeWiadomosci24.pl to portal dziennikarstwa obywatelskiego. Nowinki regionalne pisane przez redaktorów i hobbystów z całej Polski. Poglądy internautów i wiadomości ze świata. Dzięki naszemu portalowi możesz publikować treści o docierać z informacjami do tysięcy ludzi przekazując przekazując prawdy o których media chcą milczeć. Dodatkowo uruchomiliśmy na stronie panel dla firm, które mogę pisać na temat swoich usług i produktów oraz radzić w jaki sposób mogą z nich korzystać. Dzięki nam możesz zareklamować swoją firmę przekazując jednocześnie porady dla swoich potencjalnych klientów.
Wed, 24 Sep 2014

Krakowskie Kościoły

Kraków słynie z niezwykłych zabytków sakralnych, sławnych na całym świecie. Kościoły i katedry tylko czekają na to, byśmy je odwiedzili i poznali dzięki nim sporą cześć naszej historii i kultury.

trans.gif

Bez wątpienia Kraków to miejsce silnie naznaczone kulturą chrześcijańską. Na każdym kroku spotkamy słynne w Polsce katedry, kościoły, kapliczki. Zdecydowanie jednym z najbardziej znanych zabytków Krakowa jest Kościół Mariacki. Ta świątynia została wzniesiona w XIV i XV wieku. Ten piękny kościół gotycki położony jest na Placu Mariackim na Rynku Głównym. Jego pełna nazwa brzmi: Kościół archiprezbiterialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Dwoma charakterystycznymi i znanymi w całym kraju elementami kościoła są wieże oraz ołtarz. Słynny ołtarz mariacki został stworzony przez znanego rzeźbiarza Wita Stwosza. Ołtarz główny dedykowany Marii ozdobiony został wielkim późnogotyckim retabulum, które stworzone zostało w latach 1477-89 przez jednego z najwybitniejszych przedstawicieli późnego gotyku w rzeźbie, Niemca Wita Stwosza. Jest to największa w Europie gotycka nastawa ołtarzowa o wymiarach 11 na 13 metrów.

Drugim ważnym elementem Kościoła Mariackiego są jego dwie wieże. Kościół posiada dwie wieże, jedna o wysokości 82 a druga 69 metrów. Z jednej z nich, zwanej hejnalicą o wysokości 82 metrów, każdego dnia odgrywany jest co godzinę hejnał na wszystkie cztery strony świata. Co ważne codziennie o 12 w południe jest on transmitowany na cały świat przez Program I Polskiego Radia. Z pewnością przebywając w centrum nie sposób pominąć lub przeoczyć tego znakomitego kościoła.

Przeczytano 594 razy.

Oceń jako pierwszyEdit

Komentarze

Leave a Comment

Comment

Visual CAPTCHA