TwojeWiadomosci24.pl to portal dziennikarstwa obywatelskiego. Nowinki regionalne pisane przez redaktorów i hobbystów z całej Polski. Poglądy internautów i wiadomości ze świata. Dzięki naszemu portalowi możesz publikować treści o docierać z informacjami do tysięcy ludzi przekazując przekazując prawdy o których media chcą milczeć. Dodatkowo uruchomiliśmy na stronie panel dla firm, które mogę pisać na temat swoich usług i produktów oraz radzić w jaki sposób mogą z nich korzystać. Dzięki nam możesz zareklamować swoją firmę przekazując jednocześnie porady dla swoich potencjalnych klientów.

Kiedy rodzeństwo bywa trudne

Diametralnej zmianie ulega świat małego człowieka, gdy w jego rodzinie pojawiają się kolejne dzieci. W każdym wieku dla malucha jest to sytuacja trudna i stresująca. Młodsze rodzeństwo to dla dziecka jedna z największych rewolucji w życiu. Przestaje być oczkiem w głowie rodziców i dziadków i coraz więcej się od niego wymaga. W końcu musi być przykładnym starszym bratem czy siostrą.

Bardzo często są bunty, płacze, smutki i okazywanie złości rodzeństwu. Maluchy mogą się nie lubić, nie chcieć ze sobą przebywać czy nawet okazywać złość wobec siebie. Dzieci nie ukrywają swoich emocji. Mogą je okazywać w domu lub też w żłobku, szkole i w piaskownicy. Agresja, czy wręcz przeciwnie, zamknięcie się na otoczenie, to reakcje naturalne. Co możemy zrobić, by opanować sytuację? Przede wszystkim rozmawiajmy z dzieckiem, nawet najmłodszym. Róbmy to spokojnie, na poziomie malucha. Nie okazujmy złości, nie karzmy pociechy. Omówmy z nim wszelkie jego wątpliwości, poświęćmy mu czas. Nigdy nie możemy dać dziecku do zrozumienia, że nam przeszkadza, że jego potrzeby nie są tak ważne jak brata/siostry. Gdy mamy problemy z dziećmi poświęćmy im więcej czasu, zapewnijmy o naszej miłości.

Jeśli spodziewamy się kolejnego dziecka uprzedźmy problemy i przygotujmy starszaka na rodzeństwo. Spróbujmy zaangażować go w zmieniającą się sytuację, pokażmy też jak wciąż jest dla nas ważne. Nie zdziw się także, jeśli twoje starsze dziecko zacznie zachowywać się podobnie do noworodka. Na pewno będzie próbowało w ten sposób zwrócić na siebie twoją uwagę.

 

Przeczytano 560 razy.

Oceń jako pierwszy

Gry rodzinne

Nie ma nic przyjemniejszego niż wspólne rodzinne spędzanie czasu, najlepiej w sposób aktywny. Zabawy, gry pozwolą poznać się członkom rodziny i dobrze się bawić. Szczególnie wartościowe mogą być różnego typu rodzinne gry, które mogą wiele nauczyć nie tylko najmłodszych, ale także i tych starszych.

Rynek oferuje wiele różnego typu gry planszowe, karciane, zręcznościowe, komputerowe. Przed zakupem warto poszukać gier zgodnych z naszymi zainteresowaniami, dopasowanymi do wieku dzieci. Nie powinniśmy kupować gier zbyt trudnych dla naszych pociech, ponieważ może je to łatwo zrazić.

Gry mogą stanowić atrakcyjną alternatywę dla telewizji i komputera. Dobre gry familijne zaangażują i wciągną wszystkich członków rodziny na wiele długich godzin. Mogą stać się metodą na poznanie historii, ekonomii czy też rozwinięcie wyobraźni.

Jeśli jesteście rodzicami kilkulatka poprzez granie możecie swoją pociechę wiele nauczyć. Gdy macie zdolności manualne możecie gry wykonać własnoręcznie, dopasowując je do potrzeb dziecka. Możecie bawić się w rozpoznawanie kolorów, kształtów czy też liczenie. Wszystko zależy tylko od waszej wyobraźni. By stworzyć grę wystarczy trochę papieru, kilka pionków, kostka, nożyczki i gazety/kolorowe kartki etc.

Gry familijne możecie także zaplanować na świeżym powietrzu. Gdy tylko dopisuje pogoda zabawcie się wspólnie w parku, lesie czy na plaży. Gry rodzinne to berek, budowanie zamków na czas, zabawy w rzucaniu piłką do celu. Zasady ustalajcie sami i dobrze się bawcie. Pozwólcie także, przynajmniej czasem, wygrać swoim pociechom.

Przeczytano 247 razy.

Oceń jako pierwszy

Zwierze dla dziecka

Zwierzęta są cudownymi przyjaciółmi człowieka. Mogą też być wspaniałym towarzystwem dla nas i dzieci. Pamiętać jednak musimy, że nie są to zabawki, a żywe istotki, które wymagają miłości, opieki, karmienia, wyprowadzania.

Nasi bracia mniejsi mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na pociechy. Mogą nauczyć je odpowiedzialności, miłości do bliźniego, opieki nad innymi. Rozwinie ich wrażliwość i systematyczność. Dziecko musi być jednak gotowe także na chorobę zwierzaka, a kiedyś i na jego śmierć. Od malucha trudno wymagać, by samodzielnie wyprowadzał psa czy czyścił klatkę chomika. Dlatego musimy być świadomi tego, że to głównie my będziemy opiekować się zwierzęciem, przynajmniej na początku. Oczywiście ważne jest, by angażować malucha w te czynności, jednak to my jesteśmy dorośli i za to odpowiadamy. Każdy zakup musi poprzedzać wiele dyskusji między rodzicami i dzieckiem. Należy maluchowi uświadomić, że zwierzę będzie rosło, niekoniecznie da się przytulać, że ma swoje potrzeby. Jeśli mimo tego dziecko i my chcemy mieć towarzystwo zwierzęcia należy jeszcze odpowiednio je wybrać. Przeanalizować należy nasz tryb życia (ile pracujemy, w jakich godzinach jesteśmy w domu, jak często i gdzie wyjeżdżamy, czy można ta zabrać zwierzę, czy będziemy mieli je z kim zostawić w razie sytuacji nieprzewidzianych). Wybierać możemy spośród rybek, płazów, gadów, chomików, szczurów, myszoskoczków, świnek, psów, kotów etc. Każde zwierzę ma swoje zalety i wady, ale przede wszystkim musi pasować nam i dziecku.

Przeczytano 250 razy.

Oceń jako pierwszy

Wszędzie w domu zabawki- co z nimi zrobić

W domu, w którym mieszka dziecko nie ma co liczyć na ciągły porządek. Nie ozanacza to jednak, że nasz dom musi być ciągłym polem po przejściu huraganu. W definicję dzieciństwa wpisane jest bałaganiarstwo i całe tony różnego typu zabawek. Z każdym miesiącem nasza pociecha będzie mieć coraz więcej maskotek, piszczałek, klocków etc. Czy da się coś zrobić, by nie leżały one w każdym kącie domu? Oczywiście, wystarczy trochę sprytu i konsekwencji, by okiełznać zabawki dziecka.

Zacznijmy od przejrzenia zabawek. Dokładna inwentaryzacja niech będzie okazją do rozdzielenia rzeczy, z których maluch korzysta i na te, którymi się już nie bawi. Rzeczy zbędne możemy oddać znajomym dzieciom, zawieźć do domu dziecka, sprzedać czy oddać do komisu. W ten sposób (niezależnie od wybranej metody) ograniczymy liczbę zabawek.

Gdy pozbędziemy się tego, co już niepotrzebne czas uporządkować przedmioty, którymi nadal bawi się nasze dziecko. W tym celu niezbędne nam będą pudła, kosze, worki, puste szuflady i komody. Konieczne jest posegregowanie zabawek według dowolnych kategorii, np. maskotki, lalki, puzzle, gry, malowanki. Wspólnie z dzieckiem zastanówmy się, gdzie je najlepiej pochować, tak, by maluch mógł je wygodnie samodzielnie wyjąć. Warto wykorzystać różnej wielkości pudła, które nie zajmą wiele miejsca, gdy poustawiamy je jedno na drugim. W ofercie sklepów meblowych znajdziemy specjalne pojemniki na zabawki lub też praktyczne meble z dużą ilością skrytek. W małe pudełeczka pochowajmy spinki, w szuflady gry i puzzle, w koszach lalki, zabawki edukacyjne, muzyczne etc.

Przeczytano 491 razy.

Oceń jako pierwszy

Pokój dla nastolatka

Młodzież w wieku lat kilkunastu to bardzo wymagające osoby. Urządzając im pokój musimy pamiętać, że to oni mają się w nim czuć dobrze. W końcu to oni, a nie rodzice z tego pokoju będą korzystać. Dlatego pozwólmy im urządzić pokój tak, jak im się podoba. Oczywiście możemy postawić kilka (ale nie dużo) warunków na to, czego widzieć tam nie chcemy (np. czarne ściany).

W pokoju młodego człowieka najlepiej sprawdzą się proste, lecz pojemne meble, które możemy w każdej chwili przestawić. Aranżacja wnętrza powinna być zgodna z upodobaniami młodego człowieka, np. związana z jego hobby. Przed remontem porozmawiajmy z dzieckiem, o tym, jak chce, by ten pokój wyglądał. Wspólnie wybierzmy meble, kolory i dodatki. Dzięki temu zachowamy jako rodzice kontrolę nad tym, jak to pomieszczenie będzie ostatecznie wyglądać.

Pomieszczenie, w którym będzie mieszkać nastolatek powinien być na tyle przestronny, by pomieścić rzeczy dziecka. Jeśli jednak nie mamy miejsca, wygospodarujmy choć mały kąt na odgrodzoną przestrzeń dla dorastającego człowieka. Koniecznie umieśćmy w pokoju kąt do nauki (biurko), spania i przyjęcia gości (np. mały stolik). Pamiętajmy, że młodzież dużą wagę na tym etapie przywiązuje do wyglądu swojego i otoczenia. Możemy postawić na nowoczesność i minimalizm. Wybierzmy kolory lubiane przez dziecko. Dodajmy do tego proste meble i atrakcyjne dodatki np. fototapetę z widokiem, atrakcyjne w formie krzesło. Jeśli urządzamy pokój dla początkującego nastolatka pamiętajmy by był na tyle uniwersalny, by dziecku podobał się i za 4 lata.

 

Przeczytano 252 razy.

Oceń jako pierwszy