TwojeWiadomosci24.pl to portal dziennikarstwa obywatelskiego. Nowinki regionalne pisane przez redaktorów i hobbystów z całej Polski. Poglądy internautów i wiadomości ze świata. Dzięki naszemu portalowi możesz publikować treści o docierać z informacjami do tysięcy ludzi przekazując przekazując prawdy o których media chcą milczeć. Dodatkowo uruchomiliśmy na stronie panel dla firm, które mogę pisać na temat swoich usług i produktów oraz radzić w jaki sposób mogą z nich korzystać. Dzięki nam możesz zareklamować swoją firmę przekazując jednocześnie porady dla swoich potencjalnych klientów.
Mon, 6 Oct 2014

Jak nauczyć dziecko pisać?

4151707061_7b63f6cd30_m.jpgNauka pisania to dla nas, dorosłych, czynność niemalże automatyczna. Przypominając sobie jednak nasze początki z tą sztuką, większość z nas zapewne stwierdzi, że nie jest to tak łatwe, jak mogło by się wydawać. Jak zatem pomóc naszej pociesze w nauce pisania?

Najważniejsza motywacja

Jak wiadomo, dzieci najchętniej robią te rzeczy, które sprawiają im przyjemność. Dlatego też postarajmy się, by działania związane z nauką pisania przybrały formę zabawy. Maluchy lubią również te czynności, które wykonywać mogą wspólnie z rodzicami. W związku z tym, spróbujmy wymyślić tego typu zadania, w których również my będziemy aktywnie uczestniczyć. Pomysłów jest całe mnóstwo – od wspólnego stworzenia listy zakupów, przez napisanie SMSa do jednego z członków rodziny, po podpisanie rysunku dla babci.

Ręce to podstawa

Żeby nasza pociecha mogła nauczyć się pisać, niezbędne są sprawne ręce. Motorykę ćwiczyć można zarówno kolorując obrazki, wykonując ludziki z plasteliny, gliny czy masy solnej, budując konstrukcje z małych klocków, bawiąc się piłką, robiąc wydzieranki czy zamki z piasku. Im więcej tego typu ćwiczeń zaproponujemy dziecku, tym większa będzie sprawność jego dłoni i łatwiej będzie mu później opanować sztukę pisania.

Poznawanie liter

Do jednego z najtrudniejszych zadań należy poznawanie liter i późniejsze zapamiętywanie ich kształtów. Doskonale sprawdzą się tutaj na przykład specjalne literki do wydruku dla dzieci. Zawierają one wzór, zaznaczoną linię do poprawiania, a także rysunek do pokolorowania, przedstawiający element zaczynający się na określoną literę alfabetu. Nie zapominajmy także, że litery pisać można nie tylko na papierze, lecz również na piasku czy tablicy kredowej. Dobrym pomysłem będzie także upieczenie ciasteczek w formie alfabetu czy stworzenie napisów z masy solnej, które będą stanowiły efektowną ozdobę pokoju malucha i pamiątkę na długie lata. Inny pomysł to dni literowe, w czasie których przygotujemy z dzieckiem plakat z wybraną literą, zjemy potrawę zaczynającą się na nią, będziemy bawić się w zabawy na daną literę, założymy ubrania w kolorze, którego nazwa zaczyna się od wybranej litery i tym podobne. Najważniejsze, by w zabawie brała udział cała rodzina, a nie tylko maluch. Możemy także tworzyć krótkie wierszyki czy opowiadania, w których wyrazy zaczynają się na tą samą literę. Pomysłów jest cała masa – wszystko zależy od naszej kreatywności.

Wiktor Majer, student z Łodzi

 
Przeczytano 641 razy.

Oceń jako pierwszyEdit

Komentarze

Leave a Comment

Comment

Visual CAPTCHA