ERROR: INSERT command denied to user 'ciekawewzaphq'@'10.20.20.9' for table 'ams_active'
---
REPLACE INTO ams_active SET active_id = 1, active_time = 1558480354, active_ip = '34.207.82.217', active_user_agent = 'CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)', active_session = '5479ej02n9s207gb6l58iki853'
---
Sport Articles (Page 2)
TwojeWiadomosci24.pl to portal dziennikarstwa obywatelskiego. Nowinki regionalne pisane przez redaktorów i hobbystów z całej Polski. Poglądy internautów i wiadomości ze świata. Dzięki naszemu portalowi możesz publikować treści o docierać z informacjami do tysięcy ludzi przekazując przekazując prawdy o których media chcą milczeć. Dodatkowo uruchomiliśmy na stronie panel dla firm, które mogę pisać na temat swoich usług i produktów oraz radzić w jaki sposób mogą z nich korzystać. Dzięki nam możesz zareklamować swoją firmę przekazując jednocześnie porady dla swoich potencjalnych klientów.

Sporty ekstremalne

Jak wiadomo sportów ekstremalnych, które możemy uprawiać jest współcześnie bardzo dużo, dlatego też musimy dokonać wyboru, który konkretnie sport tego typu będzie dla nas zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Powinniśmy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że sporty ekstremalne takie jak jazda na deskorolce na specjalnych elementach jezdnych to naprawdę spore wyzwanie dla szerokiej grupy młodych osób. Musimy jednak pamiętać o tym, że w pewnych sytuacjach taki sport może być niebezpieczny, więc lepiej stosować tutaj sprzęt ochronny, który będzie chronił nas przed kontuzjami na wypadek jakichś upadków, do których przecież może dojść w tym sporcie praktycznie w każdej chwili.

trans.gif

czytaj cały artykuł

Przeczytano 318 razy.

Oceń jako pierwszy

Historia tenisa stołowego

Tenis stołowy podobnie z resztą jak i tenis ziemny został wymyślony dosyć przypadkowo. Istnieją dwie wersje powstania tej dyscypliny.

Pierwsza z nich mówi iż tenis stołowy powstał już w siedemnastym wieku w Indiach i Chinach i stamtąd przypłynął do Europy wraz z Brytyjskimi żeglarzami. Część historyków nie zgadza się jednak z tym stwierdzeniem przyznając wymyślenie tenisa stołowego dwóm angielskim studentom którzy w czasie deszczu postanowili zagrać partię „jeu de paume” wewnątrz mieszkania na stole. Wydarzenie to miało miejsce w dziewiętnastym wieku i tą właśnie datę przyjmuje się za początek tenisa stołowego.trans.gif

Dyscyplina ta szybko zaczęła zdobywać popularność wśród ludzi. Grano na stołach do bilardu, stołach kuchennych. Za rakietkę do tenisa często służyła rakieta tenisowa, bądź też kawałek drewna czy plastiku.

Największą popularność tenis stołowy uzyskał w Anglii a konkretnie w bogatych domach Londyńskich mieszczan. Początkowo tenis stołowy nie miał opracowanych reguł gry, były one dowolne a sport ten traktowano przede wszystkim jako dobrą zabawę. Dyscyplina ta posiadała w owych czasach bardzo wiele różnych nazw. nazywano ją m.in. pim-pam, tenis domowy. Potoczna nazwa ping-pong którą posługujemy się obecnie pochodzi prawdopodobnie od odgłosu jaki wydziela piłeczka w momencie odbicia się od blatu stołu. Historycy wskazują również jednak na fakt przyjęcia się tej nazwy w roku 1900 a pochodzić ona miała prawdopodobnie od pierwszej firmy zajmującej się produkcją sprzętu do tenisa stołowego.

Przeczytano 657 razy.

Oceń jako pierwszy

Rozwój tenisa stołowego na przełomie XIX i XX w.

W roku 1898 zawodnicy spotkali się w Londynie na pierwszym oficjalnym turnieju tenisa stołowego. Dwa lata po tym wydarzeniu doszło do zatwierdzenia nazwy ping-pong.

Dyscyplina zaczęła rozwijać się co raz prężniej co w roku 1902 zaowocowało opatentowaniem drewnianej rakietki pokrytej gumą oraz piłeczek pingpongowych wykonanych z celuloidu. Bardzo szybko sprzęt ten stał się standardowym wyposażeniem pingpongistów. Co raz większe zainteresowanie tenisem stołowym doprowadziło do powstania w roku 1927 Międzynarodowej Federacji. Jej powstanie wymusiło nie jako w kolejnym roku organizację pierwszych otwartych Mistrzostw Świata.trans.gif

W późniejszych latach zanotowano pewnego rodzaju przestój w rozwoju tej dyscypliny. Przełom nastąpił w roku 1988 kiedy to tenis stołowy zagościł na Igrzyskach Olimpijskich. Od tego czasu gwałtownie wzrosło zainteresowanie dyscypliną. Przestała być ona sportem goszczącym tylko w piwnicach domów i mieszkaniach a zaczęła wypływać na salony.

Pojawili się pierwsi sponsorzy oraz transmisje telewizyjne z turniejów. Tenis stołowy zaczął stawać się sportem komercyjnym oraz grą profesjonalistów w oparciu o ściśle ustalone reguły gry. Początkowo najmocniejszą nacją w tenisie stołowym byli obywatele Węgier jednak z czasem prym w tej dyscyplinie zaczęli wieść Chińczycy. Grali oni dość nietypowym dla europejczyków stylem piórkowym, który charakteryzuje się tym że zawodnik trzyma rakietkę w ręku tak jak człowiek trzyma w ręku długopis. Odmienny styl zszokował użytkowników tej gry ale również okazał się szalenie skuteczni bowiem Chińczycy i Japończycy grający również tym sposobem przez wiele lat byli nie pokonani na światowych turniejach.

Przeczytano 489 razy.

Oceń jako pierwszy

Odpowiedni strój tenisisty stołowego

Zawodnicy uprawiający tenis stołowy powinni pamiętać również o odpowiednim stroju który jest wymagany aby można było zostać dopuszczonym do meczu.

Ubiór powinien składać się z koszulki z krótkim rękawem i spodenek( kobiety mogą zakładać zamiast spodenek spódniczkę ) skarpet i obuwia sportowego przeznaczonego do gry w tenisa stołowego. Pozostałe części stroju takie jak na przykład dres mogą być używane podczas rozgrzewki, a czasie meczu tylko za wyraźną zgodą sędziego.

Kolor ubioru powinien znacząco odróżniać się od koloru piłeczek którymi rozgrywany jest mecz. W tylnej części koszulki dopuszczalne jest posiadanie numeru zawodnika jaki posiada tenisista w danym turnieju (zwykle w formie plastronu) oraz reklam firm sponsorujących.trans.gif

Zawodnicy powinni unikać noszenia w miejscach widocznych biżuterii oraz jaskrawych elementów odzieży gdyż może to spowodować w trakcie gry chwilowe oślepienie rywala. Strój zawodnika powinien być również pozbawiony obraźliwych rysunków czy tekstów. O dopuszczeniu stroju do meczu decyduje przed jego rozpoczęciem sędzia główny spotkania. Jeżeli mecz odbywa się pomiędzy dwiema drużynami zobligowane są one do zapewnienie swoim zawodnikom jednolitych strojów o odmiennym kolorze w stosunku do ubioru przeciwnika.

Jeżeli stroje są bardzo podobne a żadna z drużyn nie chce ich dobrowolnie wymienić decyduje o tym losowanie przeprowadzane przez sędziego głównego. Zawodnicy biorący udział w oficjalnych turniejach pod flagą danej reprezentacji powinni mieć stroje zatwierdzone przez krajowe związki tenisa stołowego.

Przeczytano 787 razy.

Oceń jako pierwszy

Sędzia główny, pomocniczy i liczący odbicia

Nad spotkaniami tenisa stołowego czuwają zazwyczaj dwaj sędziowie: sędzia główny i pomocniczy. Czasem spotykamy się również z sytuacją gdzie do wymienionej dwójki dołącza trzeci sędzia odpowiadający jedynie za liczenie uderzeń piłki w każdej z przeprowadzanych wymian.

Sędzia główny posiada szereg kompetencji. To właśnie jego osoba odpowiedzialna jest za rozstrzyganie wszelkich sporów zaistniałych w trakcie spotkania. Przed jego rozpoczęciem sędzia główny dokonuje rozplanowania gier na stołach w przypadku meczu drużynowego oraz wyznacza sędziego pomocniczego i liczącego uderzenia. Przeprowadza on również losowanie dla wyboru zawodnika który rozpocznie pojedynek od serwisu oraz wyboru połowy stołu.trans.gif

Do decyzji sędziego głównego pozostawia się możliwość przerwania spotkania w wyniku zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności lub opuszczenia przez zawodników miejsca rozgrywania spotkania. Jeżeli sędzia główny zadecyduje o zmianie sędziego pomocniczego może to uczynić bez konsultacji z organizatorem turnieju.

Sędzia główny i pomocniczy siedzą zawsze naprzeciw siebie po dwóch stronach stołu na linii przedłużenia siatki, zwróceni do siebie twarzą. Do kompetencji sędziego pomocniczego należy przede wszystkim sprawdzenie przygotowania stołu i sprzętu do przeprowadzenia zawodów, wymiana piłeczek na nowe w przypadku zniszczenia, a także orzekanie o aucie, necie czy przyznanym punkcie. Jego decyzje nie są wiążące a ostatnie słowo należy do sędziego głównego prowadzącego zawody. Obaj sędziowie nie mogą opuszczać miejsca rozgrywania zawodów aż do ich ukończenia.

Przeczytano 467 razy.

Oceń jako pierwszy